Tendervane Concurrentie-index · Editie 1 · 2026

Stand van concurrentie in Nederlandse overheids-IT 2026

Geschreven door Ravid Efroni, oprichter van Tendervane · bijgewerkt 15 juli 2026

Verschijnt jaarlijks. Editie 1: juli 2026. Editie 2 verschijnt in mei 2027.

Ruim een op de drie gegunde percelen in Nederlandse overheids-IT kreeg precies één ontvangen inschrijving. In 2025 lag dat aandeel lager dan in 2024, en de voorlopige cijfers voor 2026 liggen opnieuw lager. Analyse van 1.983 gunningsberichten van TED, de officiële Europese publicatiebron, peildatum 15 juli 2026. Dit is editie 1 van de Tendervane Concurrentie-index. De index verschijnt jaarlijks. Elke editie gebruikt dezelfde definitie en verantwoordt het gegevensvenster, de noemer en methodologische wijzigingen.

34,6%

van de gegunde percelen kreeg precies één ontvangen inschrijving (630 van 1.819)

27,1%

voorlopig aandeel in 2026, tegen 39,6% in 2024

426

gunningsberichten over terugkerende IT-opdrachten met een geschat einde of optiemoment binnen 12 maanden

€1,58 mld

aan gepubliceerde waarden en raamplafonds in die groep (299 berichten)

Correctie (22 juli 2026): 48 gunningsberichten die vóór de peildatum op TED stonden, waren nog niet in onze maandelijkse verwerking opgenomen en ontbraken daardoor in de cijfers. Het hoofdcijfer is gecorrigeerd van 34,9% (620 van 1.776) naar 34,6% (630 van 1.819); het voorlopige 2026-cijfer van 27,8% naar 27,1%. Alle overige cijfers zijn over hetzelfde volledige corpus opnieuw berekend, inclusief de zichtbaarheidscijfers onder “Publicatie is het verkeerde startsignaal”. De dalende trend blijft onveranderd overeind.

Correctie (21 juli 2026): een verwerkingsfout telde dubbel gepubliceerde statistiekblokken als afzonderlijke percelen (35,7% naar 34,9%). Details van beide correcties in het correctielogboek.

De winnaarstabel bij deze index staat in Open aanbesteding, één inschrijving. Die tabel gebruikt een andere, expliciet vermelde noemer: alleen openbare procedures, op berichtniveau.

34,6% van de percelen: één inschrijving, maar het aandeel daalt

Van de gegunde percelen met een gepubliceerd aantal ontvangen inschrijvingen had 34,6% er precies één. Het gaat om 630 van 1.819 percelen sinds begin 2024.

De beweging is de echte kop. In 2024 was het aandeel 39,6%. In 2025 daalde het naar 34,1%. In percelen uit berichten met een gunningsdatum tot en met 15 juli 2026 is het voorlopig 27,1%; dat cijfer beslaat een half jaar en kan nog verschuiven. Ter context rapporteerde de Europese Rekenkamer voor de EU-brede inkoopmarkt een stijging van 23,5% in 2011 naar 41,8% in 2021. Die reeks gebruikt een andere bronbewerking, afbakening en meeteenheid dan dit rapport. De percentages zijn daarom niet rechtstreeks vergelijkbaar.

Aandeel percelen met precies één ontvangen inschrijving

Gegunde percelen in Nederlandse overheids-IT met een gepubliceerd aantal ontvangen inschrijvingen, per jaar van gunning (n=1.819)

0%10%20%30%40%50%2024: 39,6% (257 van 649 gegunde percelen)39,6%2024257 van 649 percelen2025: 34,1% (271 van 794 gegunde percelen)34,1%2025271 van 794 percelen2026: 27,1% (102 van 376 gegunde percelen) · voorlopig, t/m 15 juli27,1%2026*102 van 376 percelenBron: Tendervane · TED-gunningsberichten NL · peildatum 15 juli 2026

* 2026 tot en met 15 juli, voorlopig. Over de hele periode: 34,6% (630 van 1.819).

Eén inschrijving betekent overigens niet dat er iets mis is met die ene gunning. Eén ontvangen inschrijving betekent dat de gepubliceerde procedure geen concurrerende biedingen opleverde. Dat zegt op zichzelf niet waarom andere ondernemingen niet inschreven.

Vanaf €5 miljoen is het aandeel met één inschrijving het laagst

Uitgesplitst naar de gepubliceerde waarde van het bericht (eenheid: eenduidige gunningsberichten, waarbij alle gegunde percelen hetzelfde aantal vermelden):

Eén ontvangen inschrijving, per waardeband

Eenduidige gunningsberichten; waarde = gepubliceerde totaalwaarde van het bericht, €0/€1-bedragen uitgefilterd (n=1.644)

< €250K< €250K: 39% met één ontvangen inschrijving (65 van 167 berichten)39% (65 van 167)€250K tot < €1 mln€250K tot < €1 mln: 35% met één ontvangen inschrijving (209 van 590 berichten)35% (209 van 590)€1 mln tot < €5 mln€1 mln tot < €5 mln: 35% met één ontvangen inschrijving (133 van 375 berichten)35% (133 van 375)vanaf €5 mlnvanaf €5 mln: 24% met één ontvangen inschrijving (50 van 211 berichten)24% (50 van 211)geen waarde gepubliceerdgeen waarde gepubliceerd: 46% met één ontvangen inschrijving (137 van 301 berichten)46% (137 van 301)Bron: Tendervane · TED-gunningsberichten NL · peildatum 15 juli 2026

Gunningsberichten vanaf €5 miljoen hebben het laagste aandeel. Daaronder blijft ruim een derde zonder tweede inschrijving. Het hoogste aandeel zit waar geen waarde wordt gepubliceerd.

De Verlengingsmuur: 426 berichten, €1,58 miljard aan gepubliceerde waarden en raamplafonds

Een naderend contracteinde maakt een mogelijke heraanbesteding vroeg zichtbaar. Verlenging, beëindiging of een verschoven planning blijven altijd mogelijk. Elke einddatum hieronder is daarom een schatting, en in ons product hangt er per bericht een betrouwbaarheidslabel aan.

Voor de komende 12 maanden staan er 426 gunningsberichten over terugkerende IT-opdrachten in onze data met een geschat einde of optiemoment in die periode. Voor 299 daarvan is een waarde boven €1 gepubliceerd. Die waarden en raamplafonds tellen op tot €1,58 miljard. Dat is geen bestedingsprognose. December 2026 is de piekmaand, met 74 geschatte eindes. Een geschat einde in december zegt niet wanneer een eventuele nieuwe procedure begint. Het laat alleen zien waarom leveranciers de looptijd vóór publicatie moeten volgen. De doorlopende versie van dit beeld, 24 maanden vooruit en per inkoper, staat in onze aanbestedingskalender voor overheids-IT.

De Verlengingsmuur, per maand

Gunningsberichten over terugkerende IT-opdrachten met een geschat einde of optiemoment, juli 2026 t/m juli 2027 (n=426; schattingen)

0255075juli 2026: 8 berichten (deel van de maand)julaugustus 2026: 35 berichtenaugseptember 2026: 22 berichtensepoktober 2026: 17 berichtenoktnovember 2026: 24 berichtennovdecember 2026: 74 berichten74decjanuari 2027: 34 berichtenjanfebruari 2027: 23 berichtenfebmaart 2027: 37 berichtenmrtapril 2027: 41 berichtenaprmei 2027: 35 berichtenmeijuni 2027: 42 berichtenjunjuli 2027: 34 berichten (deel van de maand)jul20262027Bron: Tendervane · TED-gunningsberichten NL · peildatum 15 juli 2026

† juli 2026 telt vanaf 15 juli; juli 2027 tot en met 15 juli.

Cijfers per maand
MaandBerichten met geschat einde of optiemoment
jul 2026 (deel)8
aug 202635
sep 202622
okt 202617
nov 202624
dec 202674
jan 202734
feb 202723
mrt 202737
apr 202741
mei 202735
jun 202742
jul 2027 (deel)34

Van de 426 berichten hebben er 170 een gepubliceerde waarde tussen €250.000 en €2 miljoen.

Drie opdrachten laten zien waarom timing een schatting blijft

InkoperContractWaardeOntvangen inschrijvingenGeschat einde of optiemoment
UWVStandaardprogrammatuur en licentiemanagement€96,5 mln gepubliceerde gunningswaarde in dit bericht2 en 4, per gegund perceel; één perceel niet gegundvoorjaar 2027 (einddatum in het bericht onder voorbehoud)
Gemeente RotterdamSaaS-ERP voor financiën en inkoop€60 mln1volgend optiemoment: schatting van Tendervane op basis van de gepubliceerde looptijd (3 jaar + 2+2 jaar opties); peildatum 15 juli 2026
Koninklijke BibliotheekHardware, software en support IT-infrastructuur (raamovereenkomst)raamplafond €35 mln1begin 2027 eindigt de eerste termijn (24 mnd + 3 × 1 jaar opties)

Alle feiten komen uit de officiële gunningsberichten. Het geschatte moment is onze berekening op basis van de gepubliceerde looptijd, en staat ook in ons product als schatting gelabeld.

Publicatie is het verkeerde startsignaal

Onze dagelijkse signalen volgen sinds begin juli elke nieuwe Nederlandse IT-aanbesteding; herpublicaties van dezelfde procedure tellen één keer. Van de 31 die sinds 1 juli zijn gepubliceerd zit er mediaan 78 dagen tussen publicatie en deadline; 2 van de 31 geven minder dan zes weken. Het cohort is nog klein en we rapporteren het voorzichtig. Het cohort meet alleen de tijd tussen eerste publicatie en de laatst gepubliceerde deadline. Het meet niet hoeveel voorbereiding een inschrijving vergt; 78 dagen laat in elk geval minder ruimte voor marktkennis vóór publicatie. Dat werk gebeurt in de maanden ervoor, en wie het contract al kent voordat het afloopt, heeft die maanden.

Onze mening, voor wat die waard is: de meeste tender-attenderingen komen daarmee structureel te laat. Niet omdat de tools slecht zijn, maar omdat publicatie het verkeerde startsignaal is.

TED laat een deel van de markt niet zien (methode en grenzen)

English summary

Just over one in three awarded lots in Dutch government IT since 2024 received exactly one tender: 34.6% (630 of 1,819 lots with a published count of received tenders, from official TED award notices; international organisations seated in NL excluded, sensitivity disclosed). The 2025 share was lower than 2024 (34.1% vs 39.6%), and the provisional figure for lots from notices with an award date through 15 July 2026 is lower again (27.1%). For context, the European Court of Auditors reported that an EU-wide single-bidding indicator rose from 23.5% in 2011 to 41.8% in 2021. Its source processing, scope and unit differ from this report, so the percentages are not directly comparable. Separately, 426 award notices for recurring Dutch IT work have an estimated end or option point within 12 months; the 299 disclosing a value total EUR 1.58 billion including framework ceilings, which is not a spending forecast. Methodology above. (As of 15 July 2026; corrected 22 July 2026, see the corrections log.)

De radar begint waar publicatie te laat is

De volledige radar, met per gunningsbericht de bron, het geschatte actiemoment en het dossier, is het product: tendervane.com. Een volledig uitgewerkt voorbeelddossier staat vrij toegankelijk op tendervane.com/sample.html. De cijfers laten zien dat het aandeel met precies één ontvangen inschrijving afneemt. Ze zeggen niet waarom. Voor leveranciers blijft de praktische opdracht dezelfde: begin vóór de publicatie.

Verder lezen: hoe aflopende overheidscontracten werken en wanneer een leverancier moet bewegen, staat in de gids over aflopende overheidscontracten. Voor zaaksystemen en DMS lieten wij in Twee klokken, zeven contracten zien hoeveel jaar de gepubliceerde verlengopties bij zeven kopers optellen.

Welke van de 426 berichten uit de Verlengingsmuur in jouw markt vallen, zie je in de radar. Het voorbeelddossier is een echt stuk van de radar, zonder e-mailmuur.