Gids, met actuele cijfers uit officiële gunningsdata

Aflopende overheidscontracten vinden voordat de aanbesteding start

De meeste leveranciers horen van een aanbesteding op de dag van publicatie. Dan is het programma van eisen al geschreven, vaak in gesprekken met de huidige leverancier. Tenderadviseurs zijn er open over: wie wil winnen begint 12 tot 24 maanden eerder. Dat kan alleen als je weet welke contracten aflopen. Zo vind je ze.

Geschreven door Ravid Efroni, oprichter van Tendervane · bijgewerkt 8 augustus 2026

916
Nederlandse software- en IT-contracten met een verwacht einde binnen 24 maanden
3,2 mrd
gepubliceerde contractwaarde daarvan
485
verschillende publieke opdrachtgevers

Bron: officiële gunningen op TED, publicaties uit 2019 en later. Cijfers gemeten op 4 september 2026. Koper, leverancier, waarde en gunningsdatum zijn feiten uit de aankondiging. De verwachte einddatum is altijd een gelabelde schatting.

Bij raamovereenkomsten is de gepubliceerde waarde een plafond, het maximum dat afgeroepen mag worden, niet wat er wordt uitgegeven. De contractwaarde hierboven telt gepubliceerde waarden en raamplafonds bij elkaar op en is dus geen bestedingsprognose. Uitgesplitst naar wat de aankondiging zegt: €2,1 mrd gegunde waarde, €1,0 mrd raamplafond, €23 mln waarvan de basis onbekend of anders is.

Zo ziet de radar eruit: vijf contracten die eraan komen

Dit is geen demo-data. Vijf lopende software- en IT-contracten bij Nederlandse publieke opdrachtgevers, rechtstreeks uit de officiële gunningen, met het moment waarop ze naar onze inschatting aflopen.

OpdrachtgeverContractLeverancier volgens gunningGepubliceerde gunningswaardeVerwacht eindeOfficiële bron
Gemeente AmsterdamFinancieel- en inkoopsysteem (SaaS)iQibt€ 20.000.000naar onze inschatting rond Q1 2028TED 602269-2022
Hogeschool WindesheimStudentinschrijfsysteemNTT DATA€ 1.961.752naar onze inschatting rond Q2 2027TED 398528-2022
Gemeente LeeuwardenSIEM/SOC-diensten (securitymonitoring)Fox-IT€ 852.000naar onze inschatting rond Q2 2027TED 355059-2023
Gemeente HeerenveenZaaksysteem en DMSDecos€ 530.000naar onze inschatting rond Q1 2028TED 163640-2024
Gemeente Wageningene-HRM en salarisverwerkingIJK€ 492.543naar onze inschatting rond Q4 2027TED 110466-2023

Momentopname, geverifieerd op 8 augustus 2026. Opdrachtgever, leverancier en gepubliceerde waarde komen uit de officiële aankondiging. Het verwachte einde is onze inschatting. De inschatting gebruikt de gepubliceerde looptijd en eventuele verlengopties; of een optie werkelijk is gelicht, is niet altijd openbaar. Neem vóór publicatie contact op over de toekomstige behoefte. Zodra een procedure loopt, stel je inhoudelijke vragen uitsluitend via het officiële kanaal.

Raamovereenkomsten lopen ook af, alleen is het plafond geen besteding

Provincie Drenthe sloot met SoftwareONE een raamovereenkomst voor softwarebrokerdiensten, met een gepubliceerd raamplafond van € 12.000.000 (aankondiging 415921-2025 op TED). Dat plafond is het maximum dat mag worden afgeroepen, geen gerealiseerde besteding. Naar onze inschatting loopt deze raamovereenkomst rond Q2 2027 af. Als de behoefte blijft bestaan, moet de provincie tegen die tijd bepalen hoe zij het vervolg inkoopt. Het verwachte afloopmoment is een signaal, geen garantie op een nieuwe aanbesteding.

Zo vind je aflopende contracten zelf, gratis

1. Gunningen op TenderNed. Elke gegunde overheidsopdracht wordt gepubliceerd, meestal met winnaar, waarde en looptijd. Zoek in de aankondigingen van gegunde opdrachten en filter op de CPV-codes van jouw markt, voor software bijvoorbeeld 48- en 72-reeksen.

2. TED voor Europese aanbestedingen. Sinds 2024 publiceert TED gestructureerde eForms met winnaar, waarde en looptijd in machineleesbare vorm. Voor opdrachten boven de Europese drempel is dit de volledigste bron.

3. Rijkscontracten.nl voor het Rijk. Een overzicht van lopende rijkscontracten, elk kwartaal ververst. Alleen de rijksoverheid, gemeenten en waterschappen staan er niet in.

4. Reken terug. Gunningsdatum plus looptijd plus eventuele verlengopties geeft het verwachte einde. Trek daar 12 tot 18 maanden vanaf en je hebt het moment om de opdrachtgever te leren kennen, terwijl de vraagstelling nog vorm krijgt.

Waarom bijna niemand dit volhoudt

Het werkt, maar het is handwerk. Honderden gunningen per jaar, verspreid over twee platforms. Looptijden staan soms als veld, soms in vrije tekst, soms alleen in de documenten. Verlengopties moet je per contract uitzoeken. Dezelfde leverancier heet in de ene aankondiging anders dan in de andere. En volgende maand zijn er weer nieuwe gunningen, dus de lijst veroudert vanaf de dag dat je hem afmaakt.

Dat is precies het werk dat Tendervane doet, doorlopend. Elke maand worden alle gunningen opnieuw ingelezen, ontdubbeld en gescoord. Elk contract krijgt een dossier: wat is het waard, wie levert het nu, wanneer komt het naar verwachting terug, en is het te winnen. Waar de aankondiging een inkoopcontact bevat, staat die erbij. Signalen zoals marktconsultaties en nieuwe tenders van jouw opdrachtgevers worden dagelijks gevolgd.

Van afloopsignaal naar pursuit

Een afloopdatum op een lijst is nog geen pipeline. Het werk erna: eerst het dossier, wat is dit contract precies, wie levert het volgens de gunning, wat zegt de aankondiging zelf, en is het voor jou te winnen. Dan de opdrachtgever: welke inkoper hoort erbij, en wanneer is het te vroeg of te laat om contact te leggen. Dan de klok: een pursuit die twaalf maanden voor het verwachte einde begint loopt anders dan een die er nog achttien heeft. En ondertussen de signalen: een marktconsultatie, een vooraankondiging of een nieuwe tender van dezelfde opdrachtgever verandert het spel per direct.

Tendervane zet dat werk achter elkaar: per contract een dossier met een oordeel en de bron ernaast, de inkoopcontactpersoon waar de aankondiging die geeft, een pipeline met een klok per fase, dagelijkse signalen op de opdrachtgevers die je volgt, en op maandag een overzicht van wat er die week moet gebeuren. Dit soort werk heeft een naam: vroegsignalering van aflopende contracten. Tendervane is daarvoor gebouwd, een contractradar voor overheids-IT die de officiële gunningsdata doorlopend leest en per contract bijhoudt wanneer het naar verwachting terugkomt.

Voor wie dit niet is

Tendervane is gebouwd voor leveranciers van software en IT-diensten die aan de publieke sector verkopen. Ben je inkoper bij een overheid, schrijf je tenderteksten voor anderen, zoek je bouw- of infraopdrachten, wil je heel Europa monitoren, of wil je alleen een melding op de dag van publicatie: dan zijn er betere plekken voor je geld, en de officiële kanalen zijn gratis.

Zet de radar op jouw markt

Elke aanmelding start met 14 dagen de volledige Pro-workflow, met 10 contactonthullingen, zonder creditcard. Liever eerst kijken: het gratis voorbeeldrapport toont een echt stuk van de radar, zonder e-mailmuur.

Veelgestelde vragen

Hoe betrouwbaar zijn verwachte einddata?

Het zijn schattingen en zo worden ze ook getoond. Elke schatting heeft een basis: een expliciete einddatum uit de aankondiging, een berekening uit gunningsdatum plus looptijd, of een verrijking uit de documenten. Daarbij hoort een betrouwbaarheidsniveau. Feiten zoals koper, leverancier, waarde en gunningsdatum komen rechtstreeks uit de officiële publicatie, en elk dossier linkt naar die bron zodat je alles zelf kunt controleren.

Mag je deze data zomaar gebruiken?

Ja. Aankondigingen op TenderNed en TED zijn openbare publicaties, juist bedoeld zodat de markt kan meekijken. Tendervane leest de officiële publicaties en verwijst ernaar.

Vervangt dit TenderNed?

Nee. TenderNed is het officiële platform waar procedures lopen, en je attenderingen daar kun je gewoon aanhouden. Het verschil is timing: een attendering komt bij publicatie, een radar maanden eerder. We hebben de verschillen op een rij gezet op de vergelijkingspagina.

Wat kost Tendervane?

Er is een gratis plan waarmee de radar zichtbaar blijft. Betaalde plannen beginnen bij 99 euro per maand, vlak tarief voor je hele bedrijf, zonder prijs per gebruiker. Elke aanmelding start met 14 dagen de volledige Pro-workflow met 10 contactonthullingen, zonder creditcard.