Rapport · aflopende overheids-IT-contracten
De terugkeermuur 2027-2028
Elk overheidscontract voor software en IT heeft twee klokken: de dag waarop de eerste looptijd eindigt, en de dag waarop de laatste verlengoptie verstrijkt. In 2027 en 2028 loopt de eerste klok af bij 1.007 IT-contracten in de Nederlandse publieke sector, en bij de helft daarvan zegt het gunningsbericht niets over verlenging.
Geschreven door Ravid Efroni, oprichter van Tendervane · bijgewerkt 3 september 2026
De 1.007 contracten staan op naam van 512 inkooprecords van opdrachtgevers en zijn gegund aan 565 leveranciers. 433 contracten dragen een verlengoptie in de tekst van de aankondiging; bij 504 zegt de aankondiging er niets over. 204 contracten kunnen, als elke gepubliceerde optie wordt benut, voorbij 2028 doorlopen.
1.007
contracten met een geschat einde van de eerste looptijd in 2027 of 2028
433
daarvan met een verlengoptie in de tekst van de aankondiging
504
waarbij de aankondiging niets over verlenging zegt
204
die bij volledige benutting van de gepubliceerde opties voorbij 2028 kunnen lopen
Wat de muur wel en niet is
De datum in dit rapport is steeds het geschatte einde van de eerste looptijd, nooit het einde van het contract. Waar de aankondiging een einddatum noemt, tonen wij die dag. Waar hij is berekend uit de startdatum en de opgegeven looptijd, tonen wij alleen de maand.
Een muur is hier een cluster van beslismomenten, geen golf van aanbestedingen. Rond het einde van de eerste looptijd besluit de aanbestedende dienst of zij een gepubliceerde optie licht, opnieuw aanbesteedt of anders inkoopt. Bij 504 contracten staat in de aankondiging niets over verlenging; dat betekent niet dat er geen optie is, alleen dat het bericht er niet over spreekt. Omgekeerd bewijst een optie in de tekst niet dat die optie is of mag worden benut. De 204 contracten die voorbij 2028 kunnen lopen, doen dat alleen als elke gepubliceerde optie volledig wordt gebruikt.
De klok: per halfjaar en per kwartaal
De tweede helft van 2027 is het drukste halfjaar met 279 contracten; het drukste kwartaal is 2027-Q4 met 148. De gegunde waarde per halfjaar telt alleen de contracten met een gegunde waarde in de aankondiging; plafonds en inschrijfsommen staan er niet in.
| Halfjaar | Contracten | Met verlengoptie in de tekst | Met gegunde waarde | Gegunde waarde, som |
|---|---|---|---|---|
| 2027-H1 | 245 | 77 | 158 | EUR 568,4 mln |
| 2027-H2 | 279 | 115 | 158 | EUR 652,6 mln |
| 2028-H1 | 256 | 117 | 155 | EUR 339,8 mln |
| 2028-H2 | 227 | 124 | 120 | EUR 342,2 mln |
| Kwartaal | Contracten | Met gegunde waarde | Gegunde waarde, som |
|---|---|---|---|
| 2027-Q1 | 109 | 71 | EUR 394,1 mln |
| 2027-Q2 | 136 | 87 | EUR 174,3 mln |
| 2027-Q3 | 131 | 71 | EUR 273,3 mln |
| 2027-Q4 | 148 | 87 | EUR 379,3 mln |
| 2028-Q1 | 126 | 78 | EUR 152,0 mln |
| 2028-Q2 | 130 | 77 | EUR 187,9 mln |
| 2028-Q3 | 97 | 48 | EUR 108,7 mln |
| 2028-Q4 | 130 | 72 | EUR 233,4 mln |
Peildatum 3 september 2026. Halfjaar en kwartaal op het geschatte einde van de eerste looptijd; bij berekende einddata is dat de maand waarin de looptijd afloopt.
Per contract: de opdrachtgever, de gegunde leverancier en de geschatte datum
Tendervane houdt per contract bij wanneer de eerste looptijd naar schatting eindigt, aan wie is gegund, wat er over de waarde is gepubliceerd en welke verlengopties in de aankondiging staan. Het voorbeeldrapport is vrij te lezen, zonder account. De proefperiode geeft de volledige Pro-workflow, 10 contactonthullingen, geen kaart.
Wie beslist
Het type opdrachtgever is afgeleid uit de naam in de aankondiging, en de kolom opdrachtgevers telt inkooprecords, geen organisaties. Gemeenten zijn met 350 contracten op 146 inkooprecords de grootste groep; het Rijk en de zelfstandige bestuursorganen dragen met 145 contracten de hoogste gegunde waarde.
| Type (afgeleid uit de naam) | Contracten | Inkooprecords | Met verlengoptie in de tekst | Gegunde waarde, som |
|---|---|---|---|---|
| gemeenten | 350 | 146 | 155 | EUR 380,9 mln |
| overig (incl. nutsbedrijven, uitvoerders, stichtingen) | 216 | 149 | 96 | EUR 539,0 mln |
| Rijk en zbo's | 145 | 50 | 56 | EUR 681,7 mln |
| onderwijs en onderzoek | 116 | 65 | 50 | EUR 85,9 mln |
| samenwerkingsverbanden | 74 | 50 | 31 | EUR 55,7 mln |
| provincies | 38 | 11 | 22 | EUR 57,9 mln |
| waterschappen | 34 | 19 | 15 | EUR 74,6 mln |
| zorg | 34 | 22 | 8 | EUR 27,2 mln |
De opdrachtgevers met de meeste contracten in het venster. Belastingdienst, IUC Belastingdienst staat bovenaan met 20 contracten; de gegunde waarde telt weer alleen de contracten met een gegunde waarde in de aankondiging.
| Opdrachtgever (naam uit de aankondiging) | Type | Contracten | Met gegunde waarde | Gegunde waarde, som |
|---|---|---|---|---|
| Belastingdienst, IUC Belastingdienst | Rijk en zbo's | 20 | 8 | EUR 8,0 mln |
| Gemeente Eindhoven | gemeenten | 15 | 11 | EUR 18,0 mln |
| Gemeente Utrecht | gemeenten | 15 | 12 | EUR 32,6 mln |
| Gemeente Den Haag | gemeenten | 14 | 6 | EUR 8,3 mln |
| gemeente 's-Hertogenbosch | gemeenten | 11 | 5 | EUR 3,2 mln |
| UWV | Rijk en zbo's | 10 | 9 | EUR 125,9 mln |
| Provincie Gelderland | provincies | 9 | 8 | EUR 12,9 mln |
| SURF B.V. | overig (incl. nutsbedrijven, uitvoerders, stichtingen) | 8 | 7 | EUR 107,6 mln |
| Gemeente Den Helder | gemeenten | 7 | 3 | EUR 0,8 mln |
| Gemeente Lelystad | gemeenten | 7 | 5 | EUR 4,1 mln |
| Gemeente Purmerend | gemeenten | 7 | 5 | EUR 5,5 mln |
| Politie | Rijk en zbo's | 7 | 4 | EUR 130,7 mln |
| Stichting Breda University of Applied Sciences | onderwijs en onderzoek | 7 | 2 | EUR 1,9 mln |
| Dienst Wegverkeer (RDW) | Rijk en zbo's | 6 | 4 | EUR 6,0 mln |
| Gemeente Leeuwarden | gemeenten | 6 | 5 | EUR 3,3 mln |
Namen zoals in de aankondiging; één organisatie kan onder meerdere namen voorkomen en is dan niet samengevoegd.
Wat er op het spel staat, per waardebasis
Van de 1.007 contracten publiceren er 738 een bruikbaar bedrag. Die bedragen zijn niet van één soort, en wij tellen ze daarom per basis en nooit bij elkaar op.
| Basis | Contracten | Som |
|---|---|---|
| gegunde waarde in de aankondiging | 589 | EUR 1.903,0 mln |
| plafond raamovereenkomst | 73 | EUR 851,4 mln |
| som winnende inschrijving(en) | 46 | EUR 381,2 mln |
| basis niet vast te stellen | 30 | EUR 74,6 mln |
De som van gegunde waarden, EUR 1.903,0 mln over 589 contracten, is het enige bedrag hierboven dat als gepubliceerde contractwaarde kan worden gelezen. Het plafond van raamovereenkomsten, EUR 851,4 mln over 73 contracten, is het maximum dat eronder besteld mag worden, geen besteding. Het grootste bedrag in het hele venster, EUR 350.000.000 voor de softwarebroker van Alliander, is zo'n plafond, en Alliander is een netbeheerder, geen overheidsorgaan.
Aan wie is gegund
De gegunde leverancier is de partij die in het gunningsbericht staat. Of een contract vandaag nog loopt zoals gegund, kan een aankondiging niet bewijzen. Opvallend is de positie van de softwareresellers: 8 resellers (Bechtle B.V., Protinus IT B.V., SoftwareONE Netherlands B.V., PQR B.V., CRAYON B.V., Bechtle direct B.V., Dustin Netherlands B.V., ARP Nederland B.V.) staan samen op 92 van de 1.007 contracten.
| Gegunde leverancier | Contracten | Opdrachtgevers | Met verlengoptie in de tekst | Gegunde waarde, som |
|---|---|---|---|---|
| Afas Software B.V. | 19 | 19 | 6 | EUR 15,8 mln |
| Bechtle B.V. | 19 | 19 | 11 | EUR 33,4 mln |
| PinkRoccade Local Government B.V. | 16 | 13 | 3 | EUR 9,1 mln |
| Protinus IT B.V. | 16 | 15 | 10 | EUR 44,7 mln |
| SoftwareONE Netherlands B.V. | 15 | 15 | 10 | EUR 91,2 mln |
| Visma Raet B.V. | 14 | 14 | 4 | EUR 15,0 mln |
| Centric B.V. | 12 | 12 | 3 | EUR 4,9 mln |
| PQR B.V. | 12 | 11 | 6 | EUR 5,1 mln |
| CRAYON B.V. | 10 | 10 | 1 | EUR 4,1 mln |
| UNIT4 Business Software Netherlands B.V. | 9 | 9 | 3 | EUR 10,9 mln |
| Bechtle direct B.V. | 8 | 8 | 1 | EUR 14,2 mln |
| Dustin Netherlands B.V. | 8 | 8 | 8 | EUR 8,3 mln |
| Uno Automatiseringdiensten B.V. | 8 | 8 | 6 | EUR 10,6 mln |
| BS&F B.V. | 6 | 6 | 3 | EUR 1,8 mln |
| KPN | 6 | 6 | 2 | EUR 24,4 mln |
Leveranciersnamen zoals in de aankondiging; dochters en handelsnamen zijn niet samengevoegd. Aantal contracten is geen marktaandeel.
De tien grootste, bij naam
Gesorteerd op gepubliceerd bedrag, elk met de basis van dat bedrag. Voor elk van deze contracten is het bedrag opnieuw gelezen in het bron-XML van de aankondiging, en het einde van de eerste looptijd in de aankondiging zelf of in de bijbehorende aankondiging van de opdracht.
| Opdrachtgever | Omschrijving | Gegunde leverancier | Bedrag en basis | Geschat einde eerste looptijd | Verlenging volgens de aankondiging |
|---|---|---|---|---|---|
| Alliander N.V. | Software Broker 66186-2026 | Protinus IT B.V. | EUR 350.000.000plafond raamovereenkomst | 31 december 2027 | 3 x 24 maanden |
| NS Groep N.V. | Technisch onderhoud, beheer en ontwikkeling ServiceNow 804673-2025 | Tata Consultancy Services Netherlands B.V. | EUR 113.000.000gegunde waarde in de aankondiging | omstreeks november 2028 | 5 x 12 maanden |
| Politie | Server en storage apparatuur 2022 598295-2023 | niet bekendgemaakt in de aankondiging (twee percelen, beide winnaars niet gepubliceerd) | EUR 100.000.000gegunde waarde in de aankondiging; gegunde waarde over twee percelen samen (EUR 96.000.000 en EUR 4.000.000) | omstreeks september 2027 | niets over verlenging in de aankondiging |
| UWV | Standaardprogrammatuur en Licentie Management 177292-2023 | Centralpoint B.V. (perceel 1b, EUR 90.000.000) en Softline Solutions Netherlands B.V. (perceel 2, EUR 6.500.000); perceel 1a niet gegund | EUR 96.500.000gegunde waarde in de aankondiging; gegunde waarde over twee percelen samen | 31 maart 2027 | niets over verlenging in de aankondiging |
| ProRail B.V. | Landelijk - Raamovereenkomst SAP Dienstverlening (RoSaD) 465664-2024 | Capgemini Nederland B.V. | EUR 91.000.000som winnende inschrijving(en) | omstreeks juni 2028 | Letterlijk: „2 x verlening met 2 jaar; maximale looptijd overeenkomst = 8 jaar.“ |
| het ministerie van Buitenlandse Zaken d.t.v. UBR|HIS | BZ EA Levering, implementatie, onderhoud en beheer van een bedrijfsvoeringssysteem 190319-2022 | Atos Nederland B.V. | EUR 83.000.000gegunde waarde in de aankondiging | omstreeks februari 2027 | niets over verlenging in de aankondiging |
| Alliander N.V. | SAP S/4 Transformatie Partner 206521-2024 | Capgemini Nederland B.V. | EUR 80.000.000gegunde waarde in de aankondiging | 31 december 2027 | 4 x 12 maanden |
| Bizob | Software reseller 2025 e.v. voor 20 organisaties in Noordoost-Brabant en Zuidoost-Brabant 199578-2026 | Protinus IT B.V. | EUR 60.000.000plafond raamovereenkomst | 29 december 2027 | 2 x 12 maanden |
| Bizob namens deelnemende organisaties | Gezamenlijke aanbesteding VNG_R/Bizob Cyberweerbaarheid 270324-2026 | 13 leveranciers over vier percelen, onder wie BDO Advisory B.V. (drie percelen), Sopra Steria Nederland B.V., EY Adviseurs B.V. en Topicus Security BV | EUR 50.000.000som winnende inschrijving(en); geraamde totaalwaarde over vier percelen; drie percelen dragen elk EUR 12.500.000 | omstreeks januari 2028berekend uit de contractdatum in het bericht (1 januari 2026) plus twee jaar; de aankondiging noemt 1 december 2025 als voorziene ingangsdatum | Letterlijk: „De raamovereenkomsten worden aangegaan voor een periode van minimaal 2 jaar en maximaal 4 jaar. De ingangsdatum van de raamovereenkomsten is voorzien op 1 december 2025.“ |
| Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat | Housing, Hosting, Beheer en Onderhoud van het Bedrijfsvoeringssysteem IenW 332477-2025 | Atos Nederland B.V. | EUR 50.000.000gegunde waarde in de aankondiging | 20 september 2027 | Letterlijk: „De initiële duur van de Overeenkomst is vijf (5) jaar, waarna de Overeenkomst door de Aanbestedende dienst eenzijdig drie (3) maal kan worden verlengd, waarvan de eerste twee keer met twee (2) jaar en als laatste met één (1) jaar. Indien al [...]“ |
Peildatum 3 september 2026. „Omstreeks“ markeert een einde dat is berekend uit start en looptijd. Een raamovereenkomstplafond is geen besteding. Waar de aankondiging de winnaar niet publiceert, staat dat er. Bij berichten met meer dan één perceel staat het bedrag van het hele bericht, met de winnaars per perceel zoals het bron-XML ze noemt.
Methode
Bron zijn officiële gunningsberichten via TED en TenderNed, gelezen op 3 september 2026. Een contract telt mee als het door een Nederlandse aanbestedende dienst of een Nederlands speciale-sectorbedrijf (zoals een netbeheerder of spoorbedrijf) is gegund, in de software- en IT-afbakening van Tendervane valt, geen inhuur is, en het einde van de eerste looptijd uit de aankondiging zelf volgt: als gepubliceerde einddatum (421 contracten) of berekend uit startdatum en opgegeven looptijd (586 contracten). Einddata die alleen met hulp van een taalmodel zijn afgeleid, tellen niet mee (12 contracten). Elk contract in dit rapport is één gunningsbericht; een bericht met meerdere winnaars telt als één contract en draagt in de tabellen één leveranciersnaam.
Buiten het overzicht bleven 48 inhuurcontracten, 9 contracten van EU-instellingen met zetel in Nederland, 4 dubbel gepubliceerde berichten, 8 opdrachten die op een tweede CPV-code binnenkwamen maar geen IT zijn (bruggen, een tunnel, jeugdzorg, afvalcontainers, beveiliging, onderzoek, normen) en 2 bedragen die duidelijk een invulwaarde waren. Het type opdrachtgever is afgeleid uit de naam; wij tellen inkooprecords, geen organisaties.
Feiten en ramingen blijven gescheiden. Opdrachtgever, gegunde leverancier, gepubliceerd bedrag en de verlengclausule zijn feiten uit de aankondiging. Het einde van de eerste looptijd is altijd een raming, ook waar de aankondiging een datum noemt: een overeenkomst kan eerder eindigen, gewijzigd of verlengd zijn zonder dat daar een nieuw bericht van bestaat. Wij publiceren geen aantallen inschrijvingen: dat veld is in Nederlandse berichten met meerdere percelen niet betrouwbaar per contract. De geschatte einddata voor Nederlandse software- en IT-opdrachten staan, 24 maanden vooruit en per maand, in de aanbestedingskalender.
Wat een leverancier hiermee doet
Kies uit de lijst de opdrachtgevers waar u kunt inschrijven, en begin het gesprek vóórdat de opdrachtgever over de optie besluit. Als praktijkregel, niet als uitkomst van deze dataset: dat besluit valt doorgaans zes tot twaalf maanden vóór het geschatte einde van de eerste looptijd, en het staat in geen enkel bericht. Wie op de einddatum plant, plant te laat.
Veelgestelde vragen
Betekent een einddatum in 2027 dat het contract dan opnieuw wordt aanbesteed?
Nee. De datum is het geschatte einde van de eerste looptijd. Op of vóór die datum besluit de aanbestedende dienst of zij een gepubliceerde verlengoptie licht, opnieuw aanbesteedt, de taak zelf gaat doen of anders inkoopt. Wij nemen dat besluit niet waar. Van de contracten in dit overzicht kunnen er 204 bij volledige benutting van de opties voorbij 2028 doorlopen.
Waarom staat bij sommige contracten een maand en bij andere een dag?
Waar de aankondiging een einddatum noemt, tonen wij die dag. Waar de einddatum niet in de aankondiging staat en is berekend uit de startdatum en de opgegeven looptijd, tonen wij alleen de maand. Een dag zou daar schijnprecisie zijn.
Mag je de bedragen bij elkaar optellen?
Alleen binnen dezelfde basis. Een gegunde waarde is een bedrag dat de aanbestedende dienst in de aankondiging heeft gepubliceerd. Een plafond van een raamovereenkomst is het maximum dat eronder besteld mag worden en zegt niets over de werkelijke afname. Een som van winnende inschrijvingen is weer iets anders. Wij tellen daarom per basis en nooit over bases heen.
Is 'gemeenten' hier hetzelfde als het aantal gemeenten?
Nee. Het type is afgeleid uit de naam van de opdrachtgever zoals die in de aankondiging staat, en wij tellen inkooprecords. Eén gemeente kan onder meerdere namen inkopen, bijvoorbeeld een afdeling naast de gemeente zelf. De 146 inkooprecords onder 'gemeenten' zijn dus geen 146 gemeenten.
Staan hier alle IT-contracten van de Nederlandse publieke sector in?
Nee. Dit zijn de gunningsberichten in ons warehouse, via TED en TenderNed, met een geschat einde van de eerste looptijd in 2027 of 2028 dat uit de aankondiging zelf volgt. Berichten zonder leesbare looptijd of einddatum vallen erbuiten, net als inhuur, EU-instellingen met zetel in Nederland en een handvol niet-IT-opdrachten die op een tweede CPV-code binnenkwamen. De methode staat onderaan.
Wilt u dit zien voor de contracten waarop u kunt inschrijven?
Tendervane houdt per contract bij wanneer de eerste looptijd naar schatting eindigt, aan wie is gegund, wat er over de waarde is gepubliceerd en welke verlengopties in de aankondiging staan. Het voorbeeldrapport is vrij te lezen, zonder account. De proefperiode geeft de volledige Pro-workflow, 10 contactonthullingen, geen kaart.
Peildatum warehouse: 3 september 2026 (2026-09-03). De cijfers en de dertig grootste contracten staan in het CSV-bestand, licentie CC BY 4.0. Ziet u een fout, of een contract dat inmiddels anders ligt? Schrijf ons; wij corrigeren en vermelden dat.